fallback

Кьоре: Може да възникне нова банкова система в сянка

Регулаторите в световен мащаб ще трябва да решат до каква граница възнамеряват да позволят развитието на децентрализираните финансови услуги

12:26 | 06.05.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Беноа Кьоре има необичайна за централен банкер квалификация: французинът се смята за лингвист. Говори японски. През последните години той се прослави и като най-важният дигитален защитник на глобалната сцена на централните банки. Бившият член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ оглавява иновационната лаборатория на Банката за международни разплащания. В тази позиция той координира инициативите на централните банки за пускане на собствени цифрови валути като електронното евро и се занимава с тенденциите, свързани с биткойните и крипто света.

В интервю за Handelsblatt той предупреждава за рисковете, породени от развитието на децентрализираните финансови услуги (defi). Под този термин се имат предвид сложни финансови услуги, базирани на блокчейн технология. „Опасността е, че това ще създаде нова банкова система в сянка“, каза Кьоре. Досега тази област е предимно нерегулирана.

Регулаторите в световен мащаб ще трябва да решат до каква граница възнамеряват да позволят такова развитие. Според специалиста това е труден компромис. „Ако тази област се развива много бързо, съществува риск от създаване на нова форма на системен риск, както видяхме при пазарно базирани финансови инструменти преди финансовата криза през 2007 г.“.

От друга страна, при много строга регулация съществува риск от „задушаване на иновациите и неизползване на потенциалните ползи от децентрализираните транзакции.“ Необходим е баланс. Това ще бъде ключов въпрос за регулаторите през следващите години, смята Кьоре.

Той очаква в бъдеще централните банки да емитират цифрови пари на централните банки, като електронно евро. Емитираните от централните банки цифрови пари са логично продължение на парите в момент, когато трансакциите стават все по-цифрови, смята французинът. Понастоящем гражданите имат достъп до пари на централната банка под формата на банкноти. Но те се използват все по-рядко като платежно средство. „Наближаваме свят, в който гражданите вече няма да имат достъп до парите на централната банка. Не можем да приемем това“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:06 | 13.09.22 г.
fallback